Czym są Dyskretne Kontrakty na Log? Korzystanie z Bitcoin dla DeFi

Dyskretne umowy dziennika są intrygującym narzędziem, które może pomóc ułatwić bardziej zaawansowany ekosystem DeFi z Bitcoin.
DeFi przyciągnęło znaczną uwagę w 2020 r., ponieważ setki projektów dotyczących Ethereum pojawiły się na skrzyżowaniu łańcuchów blokowych i otwartych instrumentów finansowych, począwszy od zabezpieczonych stabilnych monet po produkty pochodne.
Chociaż o wiele bardziej wykonalne w tym momencie na inteligentnej platformie umów, jaką jest Ethereum, pojęcie zdecentralizowanego finansowania nie wyklucza wyraźnie Bitcoinów z szerszego wpływu produktów DeFi na dotychczasową sieć kryptokurrency.
Chociaż nie jest to wyraźnie DeFi, ponieważ są to hybrydowe przypadki łączenia aktywów kryptograficznych i konwencjonalnych struktur finansowych, przedsiębiorstwa takie jak BlockFi oferują już pożyczki i kredyty z wykorzystaniem Bitcoin.
Podobnie, łańcuchy boczne (np. RSK) mogą ostatecznie zapewnić rodzaj inteligentnych możliwości kontraktowych, podobnych do ethereum, które mogą umożliwić bardziej zaawansowane produkty finansowe zbudowane na bazie bitcoinów.
Istnieje jednak kilka innych intrygujących przejawów rozszerzenia protokołu Bitcoin Era’a na bardziej zaawansowane aplikacje finansowe, a w szczególności jedna ciekawa propozycja, która zyskała na atrakcyjności w ciągu ostatnich kilku lat jest nazywana dyskretnymi kontraktami na logi.

Dlaczego używać Bitcoin dla DeFi?

Zawartość [Pokaż]
Zbliżanie się do aplikacji DeFi na bitcoin jest nieco niepewne. Na przykład, znaczna wartość podkreśla propozycję, że Bitcoin jest prosty, pozbawiony elementów konstrukcyjnych, co jest ogromną zaletą dla jego długoterminowej trwałości i wytrzymałości.
Wielu zwolenników Bitcoinów uważa, że funkcja OP_RETURN do dowolnego przechowywania danych jest niepotrzebna, powołując się na możliwość umieszczania informacji nietransakcyjnych w łańcuchu blokowym jako otwierające dodatkowe zachęty do ataku.
Co ciekawe, OmniLayer, który wykorzystuje przestrzeń opcode dla identyfikatorów ładunków użytecznych, był głównym składnikiem początkowej iteracji stabilcoin Tether przed rozszerzeniem do eteru za pomocą ERC-20.
I odwrotnie, pojęcia takie jak sieć piorunująca Bitcoin’a (LN) zaprezentowały zupełnie nową przestrzeń projektową dla Bitcoin’a. Poprzez warstwowe skalowanie, aplikacje mogą być tworzone na protokole rdzeniowym Bitcoin’a, które nie umniejszają bezpośrednio jego modelu bezpieczeństwa.
Jest to fascynująca narracja, ponieważ otworzył drzwi do eksploracji aplikacji, które wykorzystują hash-time locked kontrakty i inne sprytne narzędzia techniczne. Rezultatem jest już rosnąca popularność aplikacji (tj. „lapps“) budowanych z wykorzystaniem LN.

Więc, jakie są dokładnie kompromisy z budową DeFi na bitcoin?

Dużym ograniczeniem jest złożoność aplikacji DeFi. RSK może ostatecznie okazać się cennym łańcuchem bocznym dla Bitcoinów, ale łańcuchy boczne typu peg federacja z natury rzeczy wymagają zaufania do federacji zarządzającej łańcuchem.
Ostatecznie, ulepszenia w podstawowej technologii może zminimalizować zaufanie dalej, ale na razie, rodzaj zmiany w projektach DeFi widziane na eterze nie jest możliwe bezpośrednio na protokół Bitcoin bez pewnych kompromisów na zaufanie – jak z łańcucha bocznego.
Z drugiej strony, Bitcoin model bezpieczeństwa, takie jak jego społecznie konserwatywne podejście do zmiany i baloning hash rate, czynią go idealnym medium do finansowania odpornego na cenzurę.
Podobnie stała polityka pieniężna Bitcoin’a i najwyższa płynność wśród wszystkich aktywów kryptograficznych sprawiają, że jest to jeszcze bardziej dogłębne studium przypadku w odniesieniu do długoterminowych skutków DeFi ze względu na zaufanie do jego rodzimej wartości i przewidywalnej podaży.
Pomijając niektóre z fascynujących projektów pracujących nad takimi pomysłami, jak zdecentralizowane swapy i inne instrumenty finansowe z Bitcoinem, skupmy się na ekstrapolacji mechaniki leżącej u podstaw sieci LN na DeFi – w szczególności za pomocą dyskretnych umów dzienników.

Czym są dyskretne umowy na kłody?

Początkowo zaproponowane przez Thaddeusa Dryję z MIT Digital Currency Initiative, a nawiasem mówiąc, współtwórcę oryginalnego papieru LN, dyskretne umowy dziennika są metodą minimalizacji zaufania do pozyskiwania danych ze źródeł zewnętrznych do łańcucha blokowego – popularnie nazywanego wyrocznią.
Na wysokim poziomie, dyskretne umowy dziennika nie umożliwiają Turing-complete smart contracts na bitcoin. Zależy im raczej na wykorzystaniu podpisów Schnorra do maskowania uzgodnionych szczegółów umowy z wyrocznią, co skutecznie stwarza sytuację, w której wypłaty na publicznie znanych danych (np. liczbie) są możliwe między trzema stronami w procesie.
Bezpośrednimi korzyściami są lepsza ochrona prywatności i bardziej elastyczne inteligentne umowy bez kompromisu zaufania w skali łańcucha bocznego.

Co to są dyskretne kontrakty na kłody?

Początkowo zaproponowane przez Thaddeusa Dryja z MIT Digital Currency Initiative, a nawiasem mówiąc, współtwórcę oryginalnego papieru LN, dyskretne umowy dziennika są metodą minimalizacji zaufania do pozyskiwania danych ze źródeł zewnętrznych do łańcucha blokowego –
Na przykład, i w kontekście DeFi, Alice i Bob mogą otworzyć umowę terminową między sobą, spekulując na przyszłej cenie Bitcoin w określonym terminie. Wykorzystując siłę wyjść wielosegmentowych, szczegóły ich kontraktu mogą zostać zamaskowane z łańcucha blokowego, przy czym kontrakt zawiera zaangażowane środki zarówno Alice i Boba.
Następnie wyrocznia zewnętrzna publikuje podpisane komunikaty, które są włączone do szczegółów umowy jako kluczowe dane, które określają sposób alokacji środków w umowie.
W przypadku kontraktu terminowego Alice i Bob, środki zaangażowane w kontrakt będą dostarczone w oparciu o dostarczoną cenę bitcoin w momencie wygaśnięcia kontraktu terminowego.
Co ważne, wyrocznia jest ślepa w całym tym procesie zarówno na fakt, że Alice i Bob wykorzystują swoje dane dotyczące ceny, jak i na faktyczne szczegóły kontraktu.
Dzięki temu wyrocznia nie będzie mogła manipulować kontraktem z wykorzystaniem złych danych cenowych. Dodatkowo, konfiguracja ta wyklucza możliwość, aby wyrocznia stała się decydującą stroną w umowie pomiędzy Alicją i Bobem (tj. 2 z 3 multisg), a zamiast tego umożliwia Alicji lub Bobowi wycofanie środków na podstawie (ślepej) podpisanej wiadomości, która jest publicznie publikowana przez wyrocznię.
Konsekwencje uboczne takiego modelu są takie, że nieodłączne założenia zaufania wyroczni łączących łańcuchy blokujące ze światem zewnętrznym, znane jako problem wyroczni, mogą zostać zredukowane do punktu, w którym bardziej zaawansowane inteligentne kontrakty mogą być uruchamiane na bitcoin bez dokonywania zaporowych kompromisów zaufania.